VIII Gz 96/13 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Szczecinie z 2013-07-01
Sygnatura akt VIII Gz 96/13
POSTANOWIENIE
Dnia 1 lipca 2013 roku
Sąd Okręgowy w Szczecinie, Wydział VIII Gospodarczy
w składzie:
Przewodniczący: SSO Agnieszka Woźniak
Sędziowie: SO Anna Budzyńska
SO Piotr Sałamaj
po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2013 roku w Szczecinie,
na posiedzeniu niejawnym,
sprawy z wniosku (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S.
z udziałem (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S.
o zapłatę
na skutek zażalenia uczestnika na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z dnia 14 lutego 2013 roku, sygnatura akt X GCo 10/13 o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko następcy prawnemu
postanawia:
I. zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że oddalić wniosek.
II. zasądzić od wnioskodawczyni (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na rzecz uczestniczki (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. kwotę 90 zł (dziewięćdziesięciu złotych) tytułem kosztów postępowania zażaleniowego.
SSO Anna Budzyńska SSO Agnieszka Woźniak SSO Piotr Sałamaj
UZASADNIENIE
(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. wystąpiła do Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu - nakazowi zapłaty z dnia 24 października 2012 r., wydanemu przez Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie w sprawie o sygnaturze akt X (...) - przeciwko (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji w S., wskazując, że na ten podmiot przeszły obowiązki dłużnika wskazanego w tytule egzekucyjnym. Wnioskodawczyni podniosła, że dłużnik (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. wniósł aportem całe przedsiębiorstwo do (...) sp. z o. o. w organizacji z siedzibą w S.. Zgodnie zatem z art. 55 ( 4 )k.c za zobowiązania spółki (...) odpowiada spółka (...), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.
Do wniosku dołączono potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez zawodowego pełnomocnika, kserokopię umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i umowy przeniesienia z dnia 2 listopada 2012 roku wraz z załącznikami.
Postanowieniem z dnia 14 lutego 2013 roku Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie nadał klauzulę wykonalności prawomocnemu nakazowi zapłaty w postępowaniu upominawczym wydanemu przez Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie w dniu 24 października 2012 roku w sprawie prowadzonej pod sygnaturą akt X (...) przeciwko (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z siedzibą w S. – jako następcy prawnemu dłużnika (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S.. W uzasadnieniu podniesiono, że za pomocą dołączonych do wniosku dokumentów wnioskodawczyni wykazała, że dłużnik wniósł przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ( 1) k.c. do nowo powstałej spółki w celu pokrycia obejmowanych udziałów, a więc wykazała przejście na uczestniczkę obowiązków dłużnika.
Uczestniczka zaskarżyła powyższe postanowienie w całości, zarzucając mu:
- sprzeczność istotnych ustaleń faktycznych ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym poprzez przyjęcie, że uczestniczka nabyła 2 listopada 2011 roku całe przedsiębiorstwo od (...) sp. z o. o. w S., podczas gdy z literalnego brzmienia umowy wynika, że nabyła jego zorganizowaną część,
- naruszenie art. 789 k.p.c. w zw. z art. 788 k.p.c. poprzez zastosowanie tych przepisów również do nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, podczas gdy z treści art. 789 k.p.c. wprost wynika, że przepis art. 788 k.p.c. ma zastosowanie wyłącznie do nabywcy przedsiębiorstwa. Wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości oraz o zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu. W uzasadnieniu wskazała, że Sąd Rejonowy błędnie wskazał w uzasadnieniu postanowienia, że (...) sp. z o. o. w S. wniosła aportem całe swoje przedsiębiorstwo do uczestniczki. Nie nastąpiło bowiem nabycie przedsiębiorstwa, tylko przeniesienie jego zorganizowanej części zgodnie z § 23 umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tej sytuacji nie ma podstaw do zastosowania art. 788 § 1 k.p.c., ponieważ ma on zastosowanie wyłącznie do nabywcy przedsiębiorstwa, a nie jego zorganizowanej części. Wskazała, że jedynie w art. 789 ( 2) § 2 k.p.c. jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jednak tylko w wypadku, gdy dotyczy to wniesienia do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części dokonanego w trybie komercjalizacji i prywatyzacji. Gdyby intencją ustawodawcy było aby art. 788 § 1 k.p.c. miał zastosowanie do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, dałby temu wyraz w art. 789 k.p.c. W piśmie procesowym z dnia 12 marca 2013 roku wskazała, że w załączniku do umowy przeniesienia, mowa jest jedynie o wierzytelności wobec (...), a nie (...) (...) oraz wysokość wierzytelności określona została na kwotę 200.000 złotych, co nie odpowiada wierzytelności opisanej w nakazie zapłaty.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Zażalenie zasługiwało na uwzględnienie, choć nie z przyczyn w nim wskazanych.
Wprawdzie słusznie zakwestionował skarżący ustalenie Sądu I instancji, że (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nabyła w dniu 2 listopada 2012 r. całe przedsiębiorstwo (...) spółki z ograniczoną w S. – podczas gdy z dokumentów znajdujących się w aktach sprawy - § 23 umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i umowy przeniesienia z dnia 2 listopada 2012 r. (k.36) wynika, że nastąpiło przeniesienie jego zorganizowanej części – jednak powyższe nie prowadzi – w ocenie Sądu odwoławczego, do uznania, że nie może mieć co do zasady w takiej sytuacji zastosowanie - jak podnosi to skarżący przepis art. 788 § 1 k.p.c w zw. z art. 789 k.p.c.
Zgodnie z art. 788 § 1 k.p.c. jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Z kolei przepis art. 789 k.p.c. stanowi, że przepis § 1 artykułu poprzedzającego stosuje się odpowiednio do nabywcy przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, jeżeli tytuł egzekucyjny stał się prawomocny przed nabyciem. Przepis ten pozostaje w bezpośrednim związku z art. 55 4 k.c. Zgodnie z treścią art. art. 55 4 k.c. nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.
W kontekście cytowanego artykułu podkreślenia wymaga fakt, iż w razie wniesienia przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów, powstała spółka odpowiada wyłącznie za zobowiązania związane z prowadzeniem wnoszonego aportu (Kodeks cywilny. Część ogólna. Komentarz., red. M. Pyziak – Szafnicka, Lex 2009).
Co do zorganizowanej części przedsiębiorstwa w orzecznictwie przyjmuje się stanowisko, że przewidziana w przepisie art. 55 4 k.c. solidarna odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa wraz ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa obejmuje też zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 2011 r. sygn. akt V CSK 213/10, wyrok z dnia 25 listopada 2005 r., V CK 381/05, LEX nr 180897). Przyjęcie, że zorganizowana część przedsiębiorstwa to jego część, zwłaszcza wyodrębniona organizacyjnie i finansowo jako zakład lub oddział, obejmująca zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, która zarazem mogłaby stanowić samodzielne przedsiębiorstwo realizujące te zadania oznacza, iż odpowiada ona istocie przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym (art. 55 1 k.c.) (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 kwietnia 2003 r., IV CKN 51/01, LEX nr 78892) i może być potraktowana jako przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 526 k.c ( obecnie 55 4 k.c).
Powyższe nie prowadzi jednak do uznania wniosku wierzyciela co do nadania klauzuli wykonalności przeciwko – jak podnosił – następcy prawnemu dłużnika, wobec którego Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w sprawie o sygnaturze akt X (...) wydał w dniu 24 października 2012 roku nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
W świetle art. 789 k.p.c. możliwym jest bowiem nadanie klauzuli wykonalności przeciwko nabywcy przedsiębiorstwa jeżeli tytuł egzekucyjny uprawomocnił się przed nabyciem przedsiębiorstwa. W przedmiotowej sprawie sytuacja taka nie miała miejsca. Z analizy akt przedmiotowej sprawy oraz akt sprawy X (...) wynika, że tytuł egzekucyjny w postaci nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, wydany przeciwko dłużnikowi (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S., uprawomocnił się z dniem 24 listopada 2012 roku. Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nastąpiło natomiast w dniu 2 listopada 2012 roku.
Treść art. 789 k.p.c. jednoznacznie wskazuje na to, że nadanie klauzuli wykonalności przeciwko nabywcy przedsiębiorstwa jest niedopuszczalne w sytuacji, gdy tytuł egzekucyjny stał się prawomocny po nabyciu przedsiębiorstwa. W niniejszej sprawie wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. nastąpiło w dniu 2 listopada 2012 roku, a wiec przed uprawomocnieniem się tytułu egzekucyjnego.
Powyższe prowadzi do wniosku, że skoro tytuł egzekucyjny w postaci nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, wydany przez Sąd Rejonowy w Szczecinie w sprawie o sygnaturze akt X (...) nie był prawomocny w dniu nabycia przez M. I. zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. – to nie było podstaw do nadania klauzuli wykonalności powyższemu tytułowi przeciwko M. I..
Niezależnie od powyższego należy wskazać, iż występowały również rozbieżności pomiędzy określeniem wierzyciela w niniejszej sprawie a określeniem wierzyciela w załączniku do umowy przeniesienia. W rozpoznawanej sprawie wnioskodawczyni przedstawiła poświadczoną za zgodność z oryginałem przez zawodowego pełnomocnika umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i przeniesienia z dnia 2 listopada 2012 roku, sporządzoną w formie aktu notarialnego. Mocą tej umowy zawiązana została (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S., a 48.642 udziały w kapitale zakładowym nowo zawiązanej spółki zostało objętych przez dłużniczkę i pokryte wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 k.c. stanowiącej zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej (§ 8 ust. a). W załączniku do tego aktu notarialnego wskazano, że w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem aportu wchodzi wierzytelność w kwocie 200.000 złotych wobec (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S.. Wnioskodawcą w przedmiotowej sprawie jest natomiast (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S.. Tak też wierzyciel został określony w tytule egzekucyjnym.
Ponadto wnioskodawczyni nie wykazała, że wymienione w załączniku zobowiązania pozostają w związku z wniesioną do M. I., spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji w S. - tytułem aportu zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Sposób określenia tych zobowiązań (brak wskazania tytułu) nie pozwala na stwierdzenie ich tożsamości ze zobowiązaniem (...) sp. z o. o. stwierdzonym w nakazie zapłaty z dnia 11 października 2012 roku.
Mając powyższe okoliczności na uwadze Sąd Odwoławczy uznał, iż brak było podstaw do uwzględnienia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz wnioskodawczyni w trybie art. 788 § 1 k.p.c. w zw. z art. 789 k.p.c.
Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 k.p.c. orzeczono jak w punkcie I postanowienia.
Rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów postępowania zażaleniowego znajduje oparcie w treści przepisu art. 98 § 1 k.p.c. w zw. z art. 108 § 1 k.p.c. oraz § 10 ust. 1 pkt 13 w zw. z § 12 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. 2003 rok, Nr 163, poz. 1349 ze zm.). Na poniesione przez uczestniczkę koszty postępowania zażaleniowego w wysokości 90 zł składa się kwota 60 zł tytułem wynagrodzenia pełnomocnika oraz kwota 30 zł tytułem opłaty od zażalenia.
SSO Anna Budzyńska SSO Agnieszka Woźniak SSO Piotr Sałamaj
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację: Agnieszka Woźniak, Anna Budzyńska , Piotr Sałamaj
Data wytworzenia informacji: