II Cz 735/13 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Szczecinie z 2013-09-26
POSTANOWIENIE
Dnia 26 września 2013 r.
Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział II Cywilny Odwoławczy w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO Violetta Osińska
Sędziowie: SO Zbigniew Ciechanowicz (spr.)
SR del. Katarzyna Longa
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 września 2013 r. w S.
sprawy ze skargi dłużnika W. S.na czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym (...)– (...) P. M.w sprawie Km 15/13 w postaci zajęcia rachunku bankowego dłużnika
przy udziale wierzyciela egzekwującego (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S.
na skutek zażalenia dłużnika na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie z dnia 1 marca 2013 r., sygn. akt IX Co 1563/13
postanawia:
oddalić zażalenie.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 1 marca 2013 r. Sąd Rejonowy Szczecin P. i Zachód w S. oddalił wniosek dłużnika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że nie zachodzą podstawy do zawieszenia postępowania egzekucyjnych, bowiem wnioskodawca nie wskazał we wniosku okoliczności uzasadniających jego żądanie. W ocenie Sądu Rejonowego, dłużnik w żaden sposób nie uprawdopodobnił powstania szkody na skutek prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Ponadto, w sprawie nie wystąpiły żadne przesłanki uzasadniające zawieszenie, wymienione w art. 820 k.p.c.
Dłużniczka wniosła zażalenie na powyższe postanowienie, zaskarżając je w całości i – jak wynika z całego wywodu zażalenia – wnosząc o jego uchylenie. Podniosła, że szkodą jest dla niej wszystko co dzieje się w niniejszej sprawie a także strach przed kolejnymi czynnościami komornika w niesłusznie wszczętej i prowadzonej egzekucji.
Sąd Okręgowy zważył co następuje:
Zażalenie jako niezasadne nie mogło zostać uwzględnione.
W myśl art. 821 k.p.c. Sąd może na wniosek zawiesić w całości lub części postępowanie egzekucyjne, jeżeli złożono skargę na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu. Zawieszenie postępowania Sąd może uzależnić od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia. Jeżeli dłużnik zabezpieczy spełnienie swego obowiązku, Sąd może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, z wyjątkiem zajęcia. Sąd może odmówić zawieszenia postępowania albo już zawieszone postępowanie podjąć na nowo, jeżeli wierzyciel zabezpieczy naprawienie szkody, jaka wskutek dalszego postępowania może wyniknąć dla dłużnika. Na postanowienie co do zawieszenia przysługuje zażalenie (art. 828 k.p.c.).
W okolicznościach rozpoznawanej sprawy, prawomocnym postanowieniem z dnia 19 marca 2013 r. Sąd I instancji rozstrzygnął już w przedmiocie skargi dłużniczki na czynność komornika. Omawiany zaś przepis stanowi podstawę fakultatywnego zawieszenia postępowania egzekucyjnego z urzędu lub na wniosek wierzyciela lub dłużnika, ale również osoby trzeciej, która złożyła skargę na czynności komornika, jeżeli służy to ochronie jej praw. Orzeczenie o zawieszeniu postępowania ma zawsze charakter zarządzenia tymczasowego, a więc do czasu rozpoznania skargi na czynności komornika. Skoro Sąd Rejonowy oddalił skargę dłużnika na czynności komornika i postanowienie to jest prawomocne to taka sytuacja procesowa niecelowym czyniła uwzględnienie żądania zawieszenia postępowania.
W świetle tych okoliczności, na mocy 385 w zw. z art. 397 § 2 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., należało zażalenie oddalić, o czym orzeczono jak w sentencji.
(...)
1. (...)
2. (...)
3. (...)
(...)
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację: Violetta Osińska, Katarzyna Longa
Data wytworzenia informacji: