VIII Gz 173/17 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Szczecinie z 2017-06-28

Sygnatura akt VIII Gz 173/17

POSTANOWIENIE

Dnia 28 czerwca 2017 roku

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział VIII Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Patrycja Baranowska

Sędziowie: SO Piotr Sałamaj

SR del. Rafał Lila

po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2017 roku w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

w sprawie z wniosku (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w (...) z siedzibą N.

o wykreślenie spółki

na skutek zażalenia (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w (...) na zarządzenie Przewodniczącego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie z dnia 29 stycznia 2017 roku (sygnatura akt SZ XIII Ns - Rej. KRS (...))

oddala zażalenie.

SSO Piotr Sałamaj SSO Patrycja Baranowska SSR del. Rafał Lila

UZASADNIENIE

Dnia 23 kwietnia 2015 r. (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w (...) z siedzibą w N. złożyła wniosek o wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskujący złożył wniosek na formularzu KRS-X2, w którego części A przekreślił rubrykę 8 wniosku, natomiast w części C w rubryce 32 wpisał (...) (...) ( (...)) str. 136, poz 1263”, zaś w rubryce 33 wpisał „(...)”.

Zarządzeniem z dnia 28 sierpnia 2015 w sprawie XIII Ns Rej KRS (...) referendarz sądowy zwrócił wniosek. Na powyższe orzeczenie wnioskodawca złożył skargę.

W dniu 29 stycznia 2016 r. Przewodniczący Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie w sprawie prowadzonej pod sygn. akt SZ XIII Ns - Rej. KRS (...) zarządził zwrot wniosku na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

W uzasadnieniu wskazano, że wniosek został nieprawidłowo wypełniony. W formularzu KRS-X2 w części A.1 w polu oznaczonym numerem 8 nie wskazano firmy spółki, której dotyczy wpis; w części C.1 nieprawidłowo wypełniono pola oznaczone numerami 32 i 33 - w polu oznaczonym numerem 32 należy wskazać numer wpisu w rejestrze dotyczący otwarcia likwidacji, a w polu oznaczonym numerem 33 należy wskazać datę dokonania wpisu otwarcia likwidacji, znajdującego się na zaświadczeniu o dokonaniu wpisu).

Wnioskodawca zaskarżył powyższe zarządzenie. W ocenie skarżącego sąd rejestrowy nie rozpoznał sprawy. Wyjaśnił, że ostatnim rokiem sprawozdawczo finansowym spółki w likwidacji był 2011 r., a sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wyjaśnił, że postępowanie o wykreślenie wszczęto w 2 grudnia 2011 r. i dlatego, tą datę należy uznać za miarodajną, a Sąd Rejonowy otrzymał już wszelkie żądane uzupełnienia i wyjaśnienia wniosku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie.

Skarżący zarzuca Sądowi Rejonowemu, że nie dokonał wykreślenia spółki (...) z rejestru pomimo uzupełnienia wszelkich wskazanych przez sąd braków i złożenia wszelkich wyjaśnień. Skarżący zdaje się jednak nie zauważać, że podstawą rozstrzygnięcia sądu I instancji były kwestie formalne związane z nieprawidłowym wypełnieniem formularza KRS-X2 „Wniosek o wykreślenie podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego”.

Przypomnieć należy skarżącemu, że wystąpienie prawnej przyczyny rozwiązania spółki nie jest tożsame z unicestwieniem jej bytu prawnego. Zgodnie bowiem z art. 272 k.s.h. rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.

Wniosek o wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego należy złożyć na urzędowym formularzu KRS-X2 (§ 1 pkt 38) Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 724).

W części A w rubryce 7 „Oznaczenie formy prawnej”, należy wypełnić wskazując jedynie oznaczenie formy prawnej likwidowanego podmiotu, w niniejszej sprawie konieczne byłoby wskazanie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, natomiast w rubryce 8 „Nazwa/firma podmiotu” należy wskazać pełną nazwę likwidowanego podmiotu. Zgodnie z art. 160 § 1 k.s.h. firma spółki może być obrana dowolnie; powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie ,,spółka z ograniczoną odpowiedzialnością''. Z powyższego wynika, że firma spółki z o.o. składa się co najmniej z dwóch elementów, korpusu (rdzenia) i dodatku obligatoryjnego, zwanego w art. 160 § 1 KSH "oznaczeniem dodatkowym", wskazującym na formę prawną spółki. W niniejszej sprawie korpusem firmy jest (...) natomiast formą prawną Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Tymczasem w niniejszej sprawie skarżący ograniczył się jedynie do przekreślenia tej rubryki ukośną linią, co jest równoznaczne z pozostawieniem jej niewypełnioną.

W części C w rubryce 32. „Numer wpisu w rejestrze dotyczący otwarcia likwidacji” należy wpisać numer, pod którym nastąpiło otwarcie likwidacji, czyli numer w KRS, pod którym sąd rejestrowy dokonał w rejestrze przedsiębiorców wpisu o likwidacji (w niniejszej sprawie nr 9). Natomiast w rubryce 33 „Data dokonania wpisu dotycząca otwarcia likwidacji (dzień - miesiąc - roku) należy wpisać datę, w której sąd rejestrowy dokonał wpisu otwarcia likwidacji. Tymczasem w niniejszej sprawie w rubryce 32 powód wpisał numer Monitora Sądowego i Gospodarczego, w którym okazało się ogłoszenie o otwarciu likwidacji, natomiast w rubryce 33 datę, w której została podjęta uchwała zgromadzenia wspólników o rozwiązaniu spółki i postawieniu jej w stan likwidacji, która nie jest tożsama z datą dokonania wpisu.

Oznacza to, że wnioskodawczyni nieprawidłowo wypełniła wniosek o wykreślenie spółki z rejestru.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wpis do Rejestru jest dokonywany na wniosek, chyba że przepis szczególny przewiduje wpis z urzędu. Zgodnie z ust. 2 i 2a ww przepisu wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu albo na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu - również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wnioski można także składać na niebarwnych formularzach stanowiących wydruki komputerowe lub będących kserokopiami formularzy urzędowych.

Stosownie do art. 19 ust. 3 uKRS wniosek złożony z naruszeniem przepisu ust. 2 lub nieprawidłowo wypełniony podlega zwróceniu, bez wzywania do uzupełnienia braków. Przepisu art. 130 1 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się. Artykuł 20 ust. stanowi, że wpisem w Rejestrze jest również wykreślenie.

Dodatkowo należy wskazać, że sprawozdanie likwidacyjne jest sprawozdaniem finansowym, przygotowywanym przez likwidatorów według stanu na dzień poprzedzający przystąpienie do podziału majątku spółki pomiędzy wspólników, już po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli spółki (dzień bilansowy ). Skarżący na podstawie art. 288 § 1 k.s.h. winien więc załączyć do wniosku sprawozdanie likwidacyjne, uchwałę zgromadzenia wspólników o jego zatwierdzeniu. Zgodnie zaś z art. 279 k.s.h. likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia - które również winno zostać załączone do wniosku. Do obowiązków likwidatorów należą w myśl art. 282 § 1 k.s.h. zakończenie interesów bieżących spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. (...) mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników. Do wniosku o wykreślenie winno być załączone oświadczenie o wykonaniu czynności likwidacyjnych.

Tym samym zaskarżone orzeczenie odpowiada prawu, co przesądza o oddaleniu zażalenia jako bezzasadnego na podstawie art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

SSO Piotr Sałamaj SSO Patrycja Baranowska SSR del. Rafał Lila

(...) S., (...)

(...)

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

4.  (...) (...) (...)

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Paulina Woszczak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację:  Patrycja Baranowska,  Piotr Sałamaj ,  Rafał Lila
Data wytworzenia informacji: